Home E-Mail Registration
GRID'2008. International Conference Distributed Computing and Grid-technologies in Science and Education. LIT. JINR.
International Conference "Distributed computing and Grid technologies in science and education"
    English    ГРИД 2008. Международная конференция Распределённые вычисления и Грид-технологии в науке и образовании.    Русский

Programme of the 3rd International Conference


30.06.2008     01.07.2008     02.07.2008     03.07.2008     04.07.2008



01.07.2008
Plenary section
Section Grid Applications
Section WLCG
Section Grid - Service, architecture


Plenary section
Conveners: Dr. A.Tsaregorodtsev (CPPM-IN2P3-CNRS)
9.30 - 10.00
A.P. Afanasiev
APPLIED MATHEMATICAL PROBLEMS IN THE DISTRIBUTED COMPUTING ENVIRONMENT download
10.00 - 10.30
O.G. Smirnova
10.30 - 11.00
M. Delfino
11.00 - 11.30
Coffee
11.30 - 12.00
D. Nilsen
12.00 - 12.30
C. Alexa, D. Banciu, I. Bildea, M. Ciubancan, S. Constantinescu, M. Dulea, F. Farcas, A. Herisanu, E. Pauna, M. Petrovici, T. Preda, S. Stoica, C. Schiaua, I. Stan, N. Tapus, S. Zgura
12.30 - 13.00
V. Sidorenco, P. Bogatencov, A. Altuhov
13.00 - 14.30
LUNCH
Conveners: Dr. P.V. Zrelov (JINR LIT)
14.30 - 14.50
N. Pukhaeva
14.50 - 15.10
V.V. Korneev, A.V. Kiselyov, A.V. Baranov, D.V. Semenov, A.V. Kuznetsov
15.10 - 15.30
L.G. Levchuk, S.T. Lukyanenko, D.V. Soroka, P.V. Sorokin, S.S. Zub, O.O. Bunetskyi
15.30 - 15.50
S.I. Sobolev
15.50 - 16.15
Coffee


Section Grid Applications
16.15 - 16.30
N. Marusov, D. Sychugov, V. Nefevov
16.30 - 16.45
N. Marusov, A. Kukushkin, V. Neverov, I. Semenov
16.45 - 17.00
N. Marusov, S. Budaev, K. Dyablin, I. Semenov
17.00 - 17.30
G. Musial, P. Kozlowski, M. Antkowiak, B. Blaszkiewicz, G. Kamieniarz, D. Gatteschi
17.30 - 17.45
I.M. Gostev, A.G. Podgorbunsky
17.45 - 18.00
V. Levchenko
18.00 - 18.15
S.B. Popov
18.15 - 18.30
M. Posypkin


Section WLCG
Conveners: Dr. A.Vaniachine (ANL, USA)
16.15 -16.30
A.T. Harutyunyan
16.30-16.45
J. Andreeva, A. Ivanchenko, B. Gaidioz, G. Maier, R. Rocha, P. Saiz, I. Sidorova
16.45-17.00
A.R. Hayrapetyan
17.00-17.15
V. Edneral, V. Ilyin, A. Kryukov, G. Shpiz, L. Shamardin
17.15-17.30
V.A. Ilyin, A.P. Kryukov, L.V. Shamardin, A.P. Demichev, I.N. Gorbunov
17.30-17.45
D. Grushin, N. Kuzjurin, А. Pospelov, А. Shokurov
17.45-18.00
S.D. Belov, V.V. Korenkov
18.00-18.15
G.V. Volchkov
18.15-18.30
A.V. Uzhinskiy, V.V. Korenkov
18.30-18.45
O.V. Sukhoroslov


Section Grid - Service, architecture
Conveners: Dr.A. Moskovsky (PSI RAS)
16.15 -16.30
S.S. Tikhonov
16.30-16.45
E.I. Vizgalov, А.V. Kryanev, G.V. Lukin, V.A. Fedorov
16.45-17.00
S.V. Vostokin, I.D. Zektser
17.00-17.15
B.B. Yergalieva, Ye.N. Seitkulov
17.15-17.30
E.I. Zaytsev
17.30-17.45
Yu.S. Zatuliveter
17.45-18.00
I.H. Zusman, V.N. Kovalenko, E.I. Kovalenko, D.A. Semyachkin
18.00-18.15
A.T. Harutyunyan, A.R. Hayrapetyan
18.15-18.30
E.A. Fischenko
18.30-18.45
A.V. Nechaevskiy, V.V. Korenkov



30.06.2008     01.07.2008     02.07.2008     03.07.2008     04.07.2008

Supported by:














Informational Support

Informational Support

Home | Registration | Contacts